výtvarné kurzy a workshopy

Termíny jednotlivých dílen najdete na konci textu u příslušné techniky, souhrn všech nejbližších kurzů je také na úvodní stránce. Na všechny kurzy je třeba si rezervovat místo předem.

Přihlášení na kurz je platné po uhrazení kurzovného. Před jeho zaplacením si prosím přečtěte storno podmínky.

jaké techniky můžete zkusit?

Keramická mozaika
pro velké i malé
Skleněná mozaika
pro dospělé a šikovné větší děti

Tiffany vitráž

pro dospělé

Beton

(nejen) jako podklad pro mozaiky

Textilní tvoření
malba, tisk, trička, tašky aj.
Sklo a kov (a keramika)
šperky, lampičky, lucerny... 
1/33
... a další techniky
litý akryl... plstění... lapače snů... keramika... perleť aj.

Na co se můžete těšit na kurzech + podrobné popisy většiny výtvarných technik najdete na konci této stránky.

 

KERAMICKÁ MOZAIKA

Kurzy, v nichž spolu nakoukneme do tajů této starobylé, ale stále živé techniky. Čeká nás práce s keramickými a porcelánovými střípky, kladivem, kleštěmi... rozbíjení, štípání, lepení... ruce špinavé od spárovačky... a překvapení na konec, až se vyloupne nové mozaikové dítko :-)

Dílny keramické mozaiky nabízím v několika variantách: večerní jsou spíše ochutnávkové, na celodenním kurzu si můžete vytvořit něco většího (mísu, základ pítka, zrcadlo...) a pro fajnšmekry jsou tu kurzy dvoudenní, nejčastěji víkendové - tady se buď můžete pustit do rozsáhlejšího projektu (třeba stolek), nebo jde o kurzy zaměřené na velkoplošné mozaiky. V těch se kromě praktických postupů dozvíte i o přípravě podkladu, umícháte si lepidlo... prostě se dozvíte všechno tak, abyste pak doma zvládli svou vlastní mozaiku na podlaze či stěně.

Do estetického pojetí vašeho výrobku vám budu mluvit jen pokud si to budete přát.

Pro inspiraci se podívejte na fotky z proběhlých dílen v galerii 

 
termíny kurzů - keramická mozaika

v době karantény kurzy (ne)probíhají v návaznosti na aktuální nařízení. pokud se chcete na cokoli zeptat, napište mi na mozaiky.marie@gmail.com - lze se např. domluvit na náhradě formou individuálního termínu (zpravidla ne o víkendu... ale jsou výjimky). 

2.-3. dubna 2021 (pátek/svátek + sobota) VELKÉ MOZAIKY NA ZDI A PODLAZE

rozbíjení, štípání, broušení a lepení... a spárování na závěr. a povídání o tom co, kam, jak, proč. a čaj, kafe, krb... prostě totéž jako v únoru, jen by třeba mohlo být tepleji a my aspoň chvíli pracovat i na dvorku na čerstvém vzduchu :-) cena dvoudenního kurzu je 3100 Kč.

2 volná místa

17.-18. dubna 2021 (sobota+neděle) VELKÉ MOZAIKY NA ZDI A PODLAZE... PORTRÉTY???

velice ráda bych v tomto termínu udělala mozaikování s tématem PORTRÉT - ať už stylizovaný, lidský, zvířecí, černobílý, na stoleček... ale prostě něco trošku jiného, než děláme obvykle. a pokud bude dost teplo, budeme pracovat venku na dvorku. cena dvoudenního kurzu je 3100 Kč

4 volná místa

3.-4. července  (sobota + neděle) VELKÉ MOZAIKY NA ZDI A PODLAZE

Olšany u Rousínova, sobota 10-17h + neděle 10-15h

víkend plný teoretických i praktických tipů pro ty, kteří si chtějí vytvořit vlastní mozaiku v interiéru či venku... budeme lepit na různé podklady různými lepidly, povídat si o specifikách práce s jednotlivými materiály... a taky budete tvořit, a něco pěkného si odnesete domů... misku, zrcadlo, domovní číslo... cena dvoudenního kurzu je 3200 Kč.

kdo by se chtěl pustit do něčeho opravdu velikého, může se přihlásit i na následující 2 dny, a domluvíme nějakou slevu :-)

(a velmi pravděpodobně na tento termín už bude možnost si zamluvit přespání v podkroví... jakmile to bude jisté, napíšu)

5 volných míst

5.-6. července  (svátky: pondělí + úterý) VELKÉ MOZAIKY NA ZDI A PODLAZE

Olšany u Rousínova, sobota 10-17h + neděle 10-15h

další dva dny pro ty, kteří si chtějí vytvořit vlastní mozaiku v interiéru či venku... budeme lepit na různé podklady různými lepidly, povídat si o specifikách práce s jednotlivými materiály... a taky budete tvořit, a něco pěkného si odnesete domů... ptačí pítko, obrázky s půlhrníčky, kameny, zrcadla... cena dvoudenního kurzu je 3200 Kč.

5 volných míst

Hrátky s barevným vitrážovým sklem, skleněnými nugety, korálky... a třeba i polodrahokamy. Výsledný vzhled výrobku připomíná Tiffany vitráž, ve srovnání s ní je ale tato technika rychlejší, a umožňuje využít i malé kousky skla, korálky a nejrůznější drobnosti, které bychom měděnou páskou olepovali jen stěží. K nejoblíbenějším výrobkům patří mozaikové elektrické lampy a světlohry do okna.

Inspirovat se můžete ve fotogalerii - jsou tam převážně fotky z proběhlých dílen.

 

SKLENĚNÁ MOZAIKA (LEPENÁ VITRÁŽ)

 
termíny kurzů - skleněná mozaika

5. března (pátek) CELODENNÍ SKLENĚNÁ MOZAIKA V MATILDĚ

Brno, 10-16h, skleněná mozaika, mozaikou zdobené lampy, mísy, lucerny, světlohry... Cena 1200 Kč + podklad, pokud se chcete mozaikově rozšoupnout a zůstanete i na večerní kurz, domluvíme nějakou slevu...

OBSAZENO

FB událost tady

5. března (pátek) VEČERNÍ SKLENĚNÁ MOZAIKA V MATILDĚ

Večerní čtyřhodinový kurz skleněné mozaiky, lze si ozdobit 1-2 (ale rychlíci stihnou i víc) stran lucerny či elektrické lampy... či oblíbené barevné světlohry do okna... Cena 850 Kč + podklad

3volná místa

FB událost tady

6.-7. března (so+ne) VÍKENDOVÉ SKLENĚNÉ MOZAIKY 

Brno, dílna Matilda, sobota 10-17h, neděle 10-15h

dvoudenní kurz, na kterém se budeme věnovat mozaice z barevného vitrážového skla. Lampičky, světlohry, lucerny, ale ze skla neprůhledného to mohou být i misky, obrázky, zrcadla, domovní čísla, okrasné kameny... 

OBSAZENO

FB událost s podrobnostmi najdete tady

1.+8.+15. 3. (pondělky) Skleněná trilogie v Matildě

Brno, tři pondělní večery 17:30-21:30h, skleněná mozaika a Tiffany vitráž, 12h hraní s barevným sklem :-)

POSLEDNÍ VOLNÉ MÍSTO na celý kurz, bude as něco na jednotlivé večery, dám ještě vědět, nebo napište

FB událost s podrobnostmi o stejné události z podzima najdete tady

TIFFANY VITRÁŽ a TIFFANY PUNK

Raději v lidech podporuju kreativitu než preciznost... a proto i tahle dílna je trochu volnější, než bývá zvykem.  Zkrátíme na minimum hodiny obkreslování a dokonalého broušení, bez kterých je pravá Tiffany nemyslitelná, a budeme si víc hrát, vycházet z toho, co už je (třeba zajímavé tvary střepů, které stačí jen doupravit), využijeme drát jako konstrukci i zdobný prvek, budeme zavěšovat, pájet přes sebe, používat i jiné sklo, než jen ploché...

Něco fotek najdete tady (v galerii jsou kromě Tiffany vitráže i skleněné mozaiky - schválně, jestli je od sebe rozeznáte ;-)

 
 
termíny kurzů - tiffany

1.+8.+15. 3. (pondělky) Skleněná trilogie v Matildě

Brno, tři pondělní večery 17:30-21:30h, skleněná mozaika a Tiffany vitráž, 12h hraní s barevným sklem :-)

POSLEDNÍ MÍSTO na celý kurz, ale budou nějaké na jednotlivé večery, jen co doaldíme náhrady z podzimních zrušených kurzů... dám vědět, případně napište

FB událost s podrobnostmi tady

 

BETON

Betonování zdaleka není jen práce pro chlapy - v menším ji krásně zvládnou i křehké ženy ;-)

 

Zatím nabízím možnost užít si přípravu betonové směsi, ze které vytvoříme nejrůznější nádoby a tvary jako podklad pro mozaiku. Tedy hlavně větší mísy a květináče, nášlapné kameny, případně nohy k ptačím pítkům, výhledově plánuju i stolní desky... a uvidíme, co ještě přijde.

Výrobky budou potřebovat cca 2-3 týdny zůstat v klidu (zatím o ně budu pečovat, udržovat je vlhké a tak...) a teprve potom bude možné si je vyzvednout.

Malování a tisk na textil

Nejrůznější techniky zdobení textilu barvami - stříkáním přes šablony i bez, nanášení houbičkou, malování, africká a sypaná batika, tiskátka profesionální i vlastnoručně vyrobená...

A můžeme se pustit i do hedvábí - malovat, mramorovat, sypat solí...

Spousta možností a spousta krásných kousků (nejen) do vašeho šatníku.

Něco fotek z textilního tvoření najdete tady.

 
termíny kurzů - textil

17.9. (čtvrtek) Malování na textil pro dospělé

Olšany u Rousínova (20 min  z Brna), 17-19:30

Budeme různými technikami (tisk, stříkání přes šablonky, malování) zdobit trička, šaty, sukně, tašky... kousky nové, i ty starší, oblíbené, na kterých se objevily flíčky...

Textil si můžete přinést svůj, nebo se se mnou domluvit - mám spoustu bílých i barevných triček skladem.

poslední volné místo

FB událost s podrobnostmi najdete tady

 

 
Kurzy, ve kterých si pohrajeme s měděným plechem a drátky, zkusíme je nahřívat a tepat... a případně si i vyzkoušíte i tzv. tvrdé pájení.
K tomu přidáme třeba Tiffany vitráže, tedy pájení cínem... na některých kurzech bude možnost si k tomu vyrobit i keramický základ třeba pro úúúplně originální stolní lampu...
Prostě budeme pouštět uzdu fantazii, a hledat nové cesty, jak uvést odvážné nápady do reality :-)

SKLO A KOV ...a třeba i keramika

termíny kurzů - sklo a kov

zas budou ;-)

 

...další techniky...

litý akryl

Hravá technika známá jako "liquid acryl", při které budeme míchat akrylové barvy s dalšími substancemi, a nanášet je rozléváním na zarámované plátno či jiné povrchy.
Je to velmi odpočinková činnost, protože s námi hodně hraje náhoda... a nikdo vlastně neví, jak to dopadne. Ale zpravidla opravdu pěkně :-)
Tuto techniku milují dospělí i děti...

plstění

Barevné ovčí rouno má téměř neomezený způsob využití: lze jej plstit za sucha jehlou i za mokra (čili bez popíchání.. a baví to i malé děti), splétat... vyrábět z něj něžné panenky a víly.. šperky, taštičky, mandaly... obrazy a originální aplikace na tašku, kabát či svetr... falešné dredy, hračky... balit do něj mýdlo... a spoustu jiných věcí.
Dílničky jsou hodné pro dospělé i děti

perleť

Půvabné mozaiky z lesklých šupinek pravé  perleti obarvené do různých pastelových tónů. Skvěle se kombinují s korálky, sklem, peříčky, ovčím rounem.

Tento druh mozaiky má výhodu v tom, že výrobek je velmi lehký - ideálně se proto hodí ke zdobení krabiček či šperkovnic,  a tvorbě jemných duhových obrázků, doplněných bižuterními kabošony, korálky, polodrahokamy či barevnými pírky.

Nalepenou mozaiku je možné vyspárovat - u užitkových věcí je to velmi vhodné, snadněji se pak udržují.

LAPAČE SNŮ

Budeme si hrát s proutím či pedigem, vyplétat barevnými provázky či vlnou..., můžeme využít různé korálky, kamínky a mušličky.. a na závěr výrobek ozdobíme barevnými pírky.

Lapače se symetricky vyplétanými oky jsou vhodné pro dospělé či velmi trpělivé větší děti, s menšími dětmi můžeme improvizovat - a výrobky budou méně precizní, ale také krásné.

podrobný popis technik & jak to chodí na kurzech

 

 

Nabízím večerní či celodenní/víkendové dílny, kde si osvojíte základy mozaikového "řemesla" - dostanete spoustu informací o technické stránce tvoření, a vyzkoušíte si, co jak dělat (a jak ne). Do estetického pojetí vašeho výrobku vám budu mluvit jen pokud si to budete přát.

Pro inspiraci se podívejte na fotky z proběhlých dílen v galerii 

Co si můžete vyrobit?

Záleží na tom, jak dlouhou dobu chcete s mozaikou strávit. Večerní dílnu lze pojmout jako jednorázovou ochutnávku (za 3h stihnete originální obrázek v rámečku, malý talířek, jednoduchý motiv na kameni... ti zdatnější možná i malý květináč, zrcadlo či svícen), nebo si rozpracujete něco většího - a přijdete si to dodělat na další kurz.

Pokud se chcete pustit do středně velkých projektů (mísa, váza, domovní číslo, zahradní koule aj.), je lépe si na to vyhradit tak 4-5 hodin. 

Nejpohodovější bývají celodenní či dokonce víkendové dílny, kde se nikam nespěchá. Můžete se naplno vrhnout do vod kreativity... a vynořit se až u oběda. Za jeden den si ozdobíte větší podnos či květináč, nebo nalepíte motiv na stolek (záleží na komplikovanosti dekoru, ale zpravidla ho tentýž den nestihnete vyspárovat). Všechno, co tu píšu, je jen orientační, každý má jiné tempo a jinou představu o tom, co je dostatečně dokonalé :-)

Protože mne baví zkoušet pořád něco nového, a mozaiku dělám už pár let, přišla jsem na několik drobných zlepšení, které nabízím i na kurzech. Patří k nim možnost využít ručně vyrobené keramické drobnůstky, skleněné nugety, kamínky, korálky, kovové komponenty... nechávám si vyrábět speciální dřevěné rámečky a překližkové tvary, které mohou sloužit jako obrázek nebo podložka pod hrnec, mám bohatý výběr barev střípků i spárovacích hmot, a opravdu velkou zásobu nejrůznějších podkladů, které vám po domluvě přivezu (na výběr jsou barevné dřevěné rámečky, malé misky (obojí ideální pro děti), překližkové kruhy a srdce, talíře velké i malé, mísy, polystyrenové koule a kužely, které můžou zdobit vaši zahradu, hranaté vázy, květináče, zrcadla se širokým rámečkem i bez, kameny, svícny, nerezový plech na domovní čísla, čtveraté interiérové stolky... a občas se u mě najde i kulatý stolek venkovní.

​Keramickou mozaiku zvládnou (s dopomocí rodičů) i malé děti. Večerní kurzy jsou zpravidla určeny dospělým, ale na celodenní s sebou své ratolesti klidně vezměte (pokud si nejste jistí, napište mi, a domluvíme se... třeba i na nějakém rodinném vstupném).

Pokud není napsáno jinak, uvedená cena kurzu zahrnuje střípky, lepidlo, spárovací hmotu a něco málo skleněných nuget k tomu, dál všechny potřebné pomůcky, a kafíčko/čaj s malým mlsáním. V ceně obvykle NENÍ podklad, na který budete lepit - buď si přineste vlastní, nebo mi napište, a já vám na kurz dovezu, co bude potřeba (běžné podklady na 3h dílnu vyjdou na 50-100 Kč).

KERAMICKÁ MOZAIKA

 
 

skleněná mozaika​​

Hrátky s barevným vitrážovým sklem, skleněnými nugety, korálky... a třeba i polodrahokamy. Výsledný vzhled výrobku připomíná Tiffany vitráž, ve srovnání s ní je ale tato technika rychlejší, a umožňuje využít i malé kousky skla, korálky a nejrůznější drobnosti, které bychom měděnou páskou olepovali jen stěží.

Je možno pracovat převážně se skly průhlednými, a vyrobit si třeba světlohru do okna, lampičku, originální vázu, případně na delší dílně i zdobenou elektrickou lampu, nebo se zaměřit na sklo opálové (neprůhledné), a z něj vytvářet mozaikové obrázky na nejrůznějších podkladech - mně osobně se moc líbí na kamenech. 

 

Na rozdíl od mozaiky keramické je skleněná mnohem jemnější, a pokud věnujete dostatek času preciznímu vybroušení tvarů, bude se hotový výrobek vzhledem blížit klasické vitráži, jak ji známe třeba z kostelů. Pokud budete velkorysejší, a broušením se příliš zdržovat nebudete, bude výsledek zase šmrncovně moderní, a rozhodně krásný :-)

Na kurzu se naučíte navrhnout si motiv, zacházet s řezákem a bruskou na sklo, lepit a hotový výrobek vyspárovat.

Večerní 3h (výjimečně 4h) dílna nabízí možnost pustit se do menších věcí jako je malá světlohra (skleněný kruh k zavěšení do okna), lampička na svíčku či obrázek na kameni; na celodenním či pokračovacím kurzu se můžete pustit do větších projektů - překrásné jsou stolky, mandalové a jiné obrazy, tácy, domovní číslo... a plánuju speciál na stolní elektrickou lampičku, kterou si barevně vyzdobíme...  

Ve fotogalerii najdete převážně fotky z proběhlých kurzů a moje výrobky, pro inspiraci jsem zařadila i několik obrázků stažených i internetu (je to u nich uvedeno).

Vzhledem k tomu, že se pracuje se sklem a je velmi reálná možnost pořezání, je tento kurz určen dospělým, nebo aspoň skorodospělým. Ale pokud máte tvořivé dítě a jste si jistí, že to s vaší pomocí zvládne (a případně si ho sami zalepíte a pofoukáte), zkuste se ozvat, nějak to vymyslíme.

Uvedená cena kurzu zahrnuje vitrážové sklo, lepidlo, spárovací hmotu, něco korálků a jeden kus podkladu (skleněný kruh nebo lampičku), také využití potřebných nástrojů a přístrojů, kafe, čaj a něco k tomu. Specialitky jako barevné skleněné nugety, spékané sklo, achátové řezy a další skleněné či kovové drobnůstky se připlácí zvlášť.

Protože budeme používat spárovací hmotu, která se špatně pere, velmi doporučuji pracovní oblečení (v Matildě mají zástěry, jinde ne).

TIFFANY VITRÁŽ a TIFFANY PUNK

 

Raději v lidech podporuji kreativitu než preciznost... a proto i tahle dílna je trochu volnější, než bývá zvykem.  Zkrátíme na minimum hodiny obkreslování a dokonalého broušení, bez kterých je pravá Tiffany nemyslitelná - protože to už dělají v Číně, a docela dobře. My na to půjdeme jinak: samozřejmě se s řemeslnou technikou taky seznámíme, ale budeme si víc hrát, vycházet z toho, co už je (třeba zajímavé tvary střepů, které stačí jen doupravit), využijeme drát jako konstrukci i zdobný prvek, budeme zavěšovat, pájet přes sebe, používat i jiné sklo, než jen ploché...

V kurzu si vyzkoušíte práci s řezákem a bruskou na sklo, naučíte se olepovat měděnou páskou, pájet a patinovat.

Na večerních dílnách se zvládnou jen malé věci složené tak z 5-8 dílků - nejčastěji to bývají šperky, zdobená zrcátka, okrasné zápichy do květináče či závěsy do okna.

Pokud máte celý den, můžete se pustit do složitějších motivů a třeba zkusit třeba i něco 3D (lampička, miska, stojící andílek...)

Hodně pomáhá, pokud na kurz přijdete s alespoň přibližnou představou toho, co chcete tvořit - spousta inspirace je na internetu, něco fotek najdete i tady (v galerii jsou kromě Tiffany vitráže i skleněné mozaiky - schválně, jestli je od sebe rozeznáte ;-)

Cena kurzu zahrnuje vitrážové sklo, měděnou lepicí pásku, dráty, korálky, něco skleněných nuget, cín k pájení, potřebnou chemii (pájecí tekutina, líh, patina, antioxidant) a využití potřebných nástrojů a přístrojů. Taktéž drobné občerstvení.

Vzhledem k práci se sklem a pájkou je kurz určen pro dospělé. Doporučuji pracovní oblečení - může dojít k poškození chemikáliemi nebo horkým cínem. Kurz není vhodný pro těhotné - kvůli výparům při pájení.