výtvarné kurzy a workshopy

Termíny jednotlivých dílen najdete na konci textu u příslušné techniky, souhrn všech nejbližších kurzů je také na úvodní stránce. Na všechny kurzy je třeba si rezervovat místo předem.

Přihlášení na kurz je platné po uhrazení kurzovného. Před jeho zaplacením si prosím přečtěte storno podmínky.

jaké techniky můžete zkusit?

Keramická mozaika
pro velké i malé
Skleněná mozaika
pro dospělé a šikovné větší děti

Tiffany vitráž

pro dospělé

Textilní tvoření
malba, tisk, trička, tašky aj.
Sklo a kov (a keramika)
šperky, lampičky, lucerny... 
IMG_0562
IMG_0562
1/34
... a další techniky
plstění, lapače snů, keramika aj.

Na co se můžete těšit na kurzech + podrobné popisy většiny výtvarných technik najdete na konci této stránky.

 

KERAMICKÁ MOZAIKA

Kurzy, v nichž spolu nakoukneme do tajů této starobylé, ale stále živé techniky. Čeká nás práce s keramickými a porcelánovými střípky, kladivem, kleštěmi... rozbíjení, štípání, lepení... ruce špinavé od spárovačky... a překvapení na konec, až se vyloupne nové mozaikové dítko :-)

Dílny keramické mozaiky nabízím v několika variantách: večerní jsou spíše ochutnávkové, a poslední dobou od nich upouštím, protože je to trochu šrumec ;-) Na celodenním kurzu si techniku už trochu osaháte, a vytvoříte třeba mísu, zrcadlo s mozaikovým rámem či domovní číslo. No a pro fajnšmekry jsou tu kurzy dvoudenní (případně i delší). Na těchto kurzech se buď můžete pustit do rozsáhlejšího projektu (třeba stolek), nebo jde o kurzy "velkoplošné mozaiky", kde se kromě vlastního tvoření zabýváme taky teorií - tedy dozvíte se mnohé o přípravě podkladu, vhodném lepidle... umícháte si spárovačku... prostě se dozvíte potřebné tak, abyste pak doma zvládli svou vlastní mozaiku na podlaze či stěně.

Do estetického pojetí vašeho výrobku vám budu mluvit jen pokud si to budete přát.

Pro inspiraci se podívejte na fotky z proběhlých dílen v galerii 

IMG_9721.jpg
 
termíny kurzů - keramická mozaika

10.+11.+12. srpna  (út+st+čt) TŘI DNY S MOZAIKOU v Olšanech
Olšany u Rousínova, všechny dny 10-17h, lze se přihlásit i na jednotlivé dny
stolečky... mandaly.. obrazy... a opět lampičky, lucerny... misky, zrcadla, hodiny...
přednost mají zájemci o dvou- či třídenní kurz, zbylá místa případně nabídnu i jako jednodenní...
snad už v té době bude možno i přespat na místě.... a možná si i večer domluvit masáž... ;-)
rozličné prostě postupy při tvorbě mozaiky - keramika, sklo, čtverečky, nádobí, kameny... každý den bude trochu jiný, ale pořád mozaika a mozaika :-)
cena 1800/jeden den, 3200/dva dny, 4500/tři dny, pokud někdo přijde jEN na keramickou mozaiku, bude cena nižší - 1600/3000/4200 Kč
volná místa na všechny 3 dny
FB událost tady


23.-24.8. (po+út) DVA DNY S KERAMICKOU MOZAIKOU .. stolky, lepení na perlinku, mísy, pítka atd atd... podle  zájmu možná zařadím i teorii o lepení na zeď/podlahu. Pro ty, kdo se hodlají zdržet alespoň do čtvrtka, může být hned v pondělí i nějaké malé tvoření z keramické hlíny... ve středu to vypálím, a na konci týdne už si své výtvory můžete zakomponovat do vlastní mozaiky :-) Večer po kurzu bude možné si domluvit masáž.
Cena 3200 Kč/dva dny, kdy by se chtěl zdržet déle, domluvíme cenu.
3 volná místa

25.8. (st) VOLNÉ MOZAIKOVÉ TVOŘENÍ pro ty, kteří nestihnou dokončit za předcházející dva dny... víceméně bez mé asistence.. nebo odpočinek, procházka po okolí... navečer možná přijdou na chvíli mozaikovat místní děti s rodiči... tento prostor je určen samostatným tvořičům, kteří už všechno ví a umí, a potřebují jen zázemí a vybavení. Cena 180 Kč/hodina (+ případně podklad).
6 volných míst
 
24.9. (pá) CELODENNÍ KERAMICKÁ MOZAIKA .. v Olšanech u Rousínova, 10-17h
mísy, zrcadla, domovní čísla, kameny....
Cena 1600 Kč, celkem bude 5-6 lidé podle počasí (pokud bude ošklivo, tak jen 5, ať se dobře vejdem ke krbu ;-))
4 volná místa

25.-26.9. (so+ne) VÍKEND S KERAMICKOU MOZAIKOU .. Olšany u Rousínova 
sobota 10-17, neděle 10-15 nebo 9-14h dle domluvy
stolky, podnosy, mandaly, lepení na perlinku, mísy, pítka atd atd., s teorií o lepení na zeď/podlahu. 
Cena 3200 Kč
3 volná místa

Hrátky s barevným vitrážovým sklem, skleněnými nugety, korálky... a třeba i polodrahokamy. Výsledný vzhled výrobku připomíná Tiffany vitráž, ve srovnání s ní je ale tato technika rychlejší, jenodušší (nepoužíváme pájku) a umožňuje využít i malé kousky skla, korálky a nejrůznější drobnosti, které bychom měděnou páskou olepovali jen stěží. K nejoblíbenějším výrobkům patří mozaikové elektrické lampy, lucerny a světlohry do okna, z neprůhledného skla pak domovní čísla, misky, rámy zrcadel... a další.
Na kurzu se naučíte řezat, lámat a brousit sklo, lepit na podklad a spárovat.

Inspirovat se můžete ve fotogalerii, kde najdete fotky z proběhlých dílen.

IMG_6670.jpg
 

SKLENĚNÁ MOZAIKA (LEPENÁ VITRÁŽ)

 
termíny kurzů - skleněná mozaika

10.-12. srpna (út-čt) TŘI DNY PLNÉ VŠELIKÉ MOZAIKY 
Olšany, denně 10-17h
kurz, na kterém se budeme věnovat mozaice z barevného vitrážového skla... tedy lampičky, světlohry, lucerny, ale ze skla neprůhledného to mohou být i misky, obrázky, zrcadla, domovní čísla, okrasné kameny... ale můžete vyzkoušet i kombinace s keramikou, porcelánem.. prostě plno experimentů :-) 
lze se přihlásit na celý běh, nebo jen jednotlivé dny.
Cena 1800/jeden den, 3200/dva dny, 4500/tři dny

POSLEDNÍ volné místo na všechny 3 dny
+ jedno asi na 12.8. (ale lze ještě změnit, který den by to byl... kdyžtak se ozvěte)


5.11. (pá) CELODENNÍ SKLENĚNÁ MOZAIKA v Brně
dílna Matilda, 10-17h
1800 Kč
4 volná místa

6.-7.11.
(so+ne) VÍKEND SE SKLENĚNOU MOZAIKOU .. Brno, dílna Matilda... sobota 10-17, neděle 10-15 nebo 9-14h dle domluvy lampy a lucerny... světlohry... či z neprůhledného skla misky, mandaly
Cena 3300 Kč
3 volná místa

TIFFANY VITRÁŽ a TIFFANY PUNK

Raději v lidech podporuju kreativitu než preciznost... a proto i tahle dílna je trochu volnější, než bývá zvykem.  Zkrátíme na minimum hodiny obkreslování a dokonalého broušení, bez kterých je pravá Tiffany nemyslitelná, a budeme si víc hrát, vycházet z toho, co už je (třeba zajímavé tvary střepů, které stačí jen doupravit), využijeme drát jako konstrukci i zdobný prvek, budeme zavěšovat, pájet přes sebe, používat i jiné sklo, než jen ploché...

Něco fotek najdete tady (v galerii jsou kromě Tiffany vitráže i skleněné mozaiky - schválně, jestli je od sebe rozeznáte ;-)

0IMG_2202-1.jpg
 
 
termíny kurzů - tiffany vitráž

zatím termíny nejsou... snad na podzim
koho by to moooc zajímalo, napište, můžeme vymyslet něco individuálního v Olšanech.. nebo mne pošťouchnete k tomu, abych konečně něco vypsala ;-)

Malování a tisk na textil

Nejrůznější techniky zdobení textilu barvami - stříkáním přes šablony i bez, nanášení houbičkou, malování, africká a sypaná batika, tiskátka profesionální i vlastnoručně vyrobená...

A můžeme se pustit i do hedvábí - malovat, mramorovat, sypat solí...

Spousta možností a spousta krásných kousků (nejen) do vašeho šatníku.

Něco fotek z textilního tvoření najdete tady.

 
 
IMG_0244.jpg

 
Kurzy, ve kterých si pohrajeme s měděným plechem a drátky, zkusíme je nahřívat a tepat... a případně si i vyzkoušíte i tzv. tvrdé pájení.
K tomu přidáme třeba Tiffany vitráže, tedy pájení cínem... na některých kurzech bude možnost si k tomu vyrobit i keramický základ třeba pro úúúplně originální stolní lampu...
Prostě budeme pouštět uzdu fantazii, a hledat nové cesty, jak uvést odvážné nápady do reality :-)

SKLO A KOV ...a třeba i keramika

 

...další techniky...

akryl.jpg

litý akryl

Hravá technika známá jako "liquid acryl", při které budeme míchat akrylové barvy s dalšími substancemi, a nanášet je rozléváním na zarámované plátno či jiné povrchy.
Je to velmi odpočinková činnost, protože s námi hodně hraje náhoda... a nikdo vlastně neví, jak to dopadne. Ale zpravidla opravdu pěkně :-)
Tuto techniku milují dospělí i děti...

plstění

Barevné ovčí rouno má téměř neomezený způsob využití: lze jej plstit za sucha jehlou i za mokra (čili bez popíchání.. a baví to i malé děti), splétat... vyrábět z něj něžné panenky a víly.. šperky, taštičky, mandaly... obrazy a originální aplikace na tašku, kabát či svetr... falešné dredy, hračky... balit do něj mýdlo... a spoustu jiných věcí.
Dílničky jsou hodné pro dospělé i děti
1-IMG_9623.JPG

perleť

Půvabné mozaiky z lesklých šupinek pravé  perleti obarvené do různých pastelových tónů. Skvěle se kombinují s korálky, sklem, peříčky, ovčím rounem.

Tento druh mozaiky má výhodu v tom, že výrobek je velmi lehký - ideálně se proto hodí ke zdobení krabiček či šperkovnic,  a tvorbě jemných duhových obrázků, doplněných bižuterními kabošony, korálky, polodrahokamy či barevnými pírky.

Nalepenou mozaiku je možné vyspárovat - u užitkových věcí je to velmi vhodné, snadněji se pak udržují.

LAPAČE SNŮ

Budeme si hrát s proutím či pedigem, vyplétat barevnými provázky či vlnou..., můžeme využít různé korálky, kamínky a mušličky.. a na závěr výrobek ozdobíme barevnými pírky.

Lapače se symetricky vyplétanými oky jsou vhodné pro dospělé či velmi trpělivé větší děti, s menšími dětmi můžeme improvizovat - a výrobky budou méně precizní, ale také krásné.

podrobný popis technik & jak to chodí na kurzech

 

 

Nabízím večerní či celodenní/víkendové dílny, kde si osvojíte základy mozaikového "řemesla" - dostanete spoustu informací o technické stránce tvoření, a vyzkoušíte si, co jak dělat (a jak ne). Do estetického pojetí vašeho výrobku vám budu mluvit jen pokud si to budete přát.

Pro inspiraci se podívejte na fotky z proběhlých dílen v galerii 

Co si můžete vyrobit?

Záleží na tom, jak dlouhou dobu chcete s mozaikou strávit. Večerní dílnu lze pojmout jako jednorázovou ochutnávku (za 3h stihnete originální obrázek v rámečku, malý talířek, jednoduchý motiv na kameni... ti zdatnější možná i malý květináč, zrcadlo či svícen), nebo si rozpracujete něco většího - a přijdete si to dodělat na další kurz.

Pokud se chcete pustit do středně velkých projektů (mísa, váza, domovní číslo, zahradní koule aj.), je lépe si na to vyhradit tak 4-5 hodin. 

Nejpohodovější bývají celodenní či dokonce víkendové dílny, kde se nikam nespěchá. Můžete se naplno vrhnout do vod kreativity... a vynořit se až u oběda. Za jeden den si ozdobíte větší podnos či květináč, nebo nalepíte motiv na stolek (záleží na komplikovanosti dekoru, ale zpravidla ho tentýž den nestihnete vyspárovat). Všechno, co tu píšu, je jen orientační, každý má jiné tempo a jinou představu o tom, co je dostatečně dokonalé :-)

Protože mne baví zkoušet pořád něco nového, a mozaiku dělám už pár let, přišla jsem na několik drobných zlepšení, které nabízím i na kurzech. Patří k nim možnost využít ručně vyrobené keramické drobnůstky, skleněné nugety, kamínky, korálky, kovové komponenty... nechávám si vyrábět speciální dřevěné rámečky a překližkové tvary, které mohou sloužit jako obrázek nebo podložka pod hrnec, mám bohatý výběr barev střípků i spárovacích hmot, a opravdu velkou zásobu nejrůznějších podkladů, které vám po domluvě přivezu (na výběr jsou barevné dřevěné rámečky, malé misky (obojí ideální pro děti), překližkové kruhy a srdce, talíře velké i malé, mísy, polystyrenové koule a kužely, které můžou zdobit vaši zahradu, hranaté vázy, květináče, zrcadla se širokým rámečkem i bez, kameny, svícny, nerezový plech na domovní čísla, čtveraté interiérové stolky... a občas se u mě najde i kulatý stolek venkovní.

​Keramickou mozaiku zvládnou (s dopomocí rodičů) i malé děti. Večerní kurzy jsou zpravidla určeny dospělým, ale na celodenní s sebou své ratolesti klidně vezměte (pokud si nejste jistí, napište mi, a domluvíme se... třeba i na nějakém rodinném vstupném).

Pokud není napsáno jinak, uvedená cena kurzu zahrnuje střípky, lepidlo, spárovací hmotu a něco málo skleněných nuget k tomu, dál všechny potřebné pomůcky, a kafíčko/čaj s malým mlsáním. V ceně obvykle NENÍ podklad, na který budete lepit - buď si přineste vlastní, nebo mi napište, a já vám na kurz dovezu, co bude potřeba (běžné podklady na 3h dílnu vyjdou na 50-100 Kč).

KERAMICKÁ MOZAIKA

 
 

skleněná mozaika​​

Hrátky s barevným vitrážovým sklem, skleněnými nugety, korálky... a třeba i polodrahokamy. Výsledný vzhled výrobku připomíná Tiffany vitráž, ve srovnání s ní je ale tato technika rychlejší, a umožňuje využít i malé kousky skla, korálky a nejrůznější drobnosti, které bychom měděnou páskou olepovali jen stěží.

Je možno pracovat převážně se skly průhlednými, a vyrobit si třeba světlohru do okna, lampičku, originální vázu, případně na delší dílně i zdobenou elektrickou lampu, nebo se zaměřit na sklo opálové (neprůhledné), a z něj vytvářet mozaikové obrázky na nejrůznějších podkladech - mně osobně se moc líbí na kamenech. 

 

Na rozdíl od mozaiky keramické je skleněná mnohem jemnější, a pokud věnujete dostatek času preciznímu vybroušení tvarů, bude se hotový výrobek vzhledem blížit klasické vitráži, jak ji známe třeba z kostelů. Pokud budete velkorysejší, a broušením se příliš zdržovat nebudete, bude výsledek zase šmrncovně moderní, a rozhodně krásný :-)

Na kurzu se naučíte navrhnout si motiv, zacházet s řezákem a bruskou na sklo, lepit a hotový výrobek vyspárovat.

Večerní 3h (výjimečně 4h) dílna nabízí možnost pustit se do menších věcí jako je malá světlohra (skleněný kruh k zavěšení do okna), lampička na svíčku či obrázek na kameni; na celodenním či pokračovacím kurzu se můžete pustit do větších projektů - překrásné jsou stolky, mandalové a jiné obrazy, tácy, domovní číslo... a plánuju speciál na stolní elektrickou lampičku, kterou si barevně vyzdobíme...  

Ve fotogalerii najdete převážně fotky z proběhlých kurzů a moje výrobky, pro inspiraci jsem zařadila i několik obrázků stažených i internetu (je to u nich uvedeno).

Vzhledem k tomu, že se pracuje se sklem a je velmi reálná možnost pořezání, je tento kurz určen dospělým, nebo aspoň skorodospělým. Ale pokud máte tvořivé dítě a jste si jistí, že to s vaší pomocí zvládne (a případně si ho sami zalepíte a pofoukáte), zkuste se ozvat, nějak to vymyslíme.

Uvedená cena kurzu zahrnuje vitrážové sklo, lepidlo, spárovací hmotu, něco korálků a jeden kus podkladu (skleněný kruh nebo lampičku), také využití potřebných nástrojů a přístrojů, kafe, čaj a něco k tomu. Specialitky jako barevné skleněné nugety, spékané sklo, achátové řezy a další skleněné či kovové drobnůstky se připlácí zvlášť.

Protože budeme používat spárovací hmotu, která se špatně pere, velmi doporučuji pracovní oblečení (v Matildě mají zástěry, jinde ne).

TIFFANY VITRÁŽ a TIFFANY PUNK

 

Raději v lidech podporuji kreativitu než preciznost... a proto i tahle dílna je trochu volnější, než bývá zvykem.  Zkrátíme na minimum hodiny obkreslování a dokonalého broušení, bez kterých je pravá Tiffany nemyslitelná - protože to už dělají v Číně, a docela dobře. My na to půjdeme jinak: samozřejmě se s řemeslnou technikou taky seznámíme, ale budeme si víc hrát, vycházet z toho, co už je (třeba zajímavé tvary střepů, které stačí jen doupravit), využijeme drát jako konstrukci i zdobný prvek, budeme zavěšovat, pájet přes sebe, používat i jiné sklo, než jen ploché...

V kurzu si vyzkoušíte práci s řezákem a bruskou na sklo, naučíte se olepovat měděnou páskou, pájet a patinovat.

Na večerních dílnách se zvládnou jen malé věci složené tak z 5-8 dílků - nejčastěji to bývají šperky, zdobená zrcátka, okrasné zápichy do květináče či závěsy do okna.

Pokud máte celý den, můžete se pustit do složitějších motivů a třeba zkusit třeba i něco 3D (lampička, miska, stojící andílek...)

Hodně pomáhá, pokud na kurz přijdete s alespoň přibližnou představou toho, co chcete tvořit - spousta inspirace je na internetu, něco fotek najdete i tady (v galerii jsou kromě Tiffany vitráže i skleněné mozaiky - schválně, jestli je od sebe rozeznáte ;-)

Cena kurzu zahrnuje vitrážové sklo, měděnou lepicí pásku, dráty, korálky, něco skleněných nuget, cín k pájení, potřebnou chemii (pájecí tekutina, líh, patina, antioxidant) a využití potřebných nástrojů a přístrojů. Taktéž drobné občerstvení.

Vzhledem k práci se sklem a pájkou je kurz určen pro dospělé. Doporučuji pracovní oblečení - může dojít k poškození chemikáliemi nebo horkým cínem. Kurz není vhodný pro těhotné - kvůli výparům při pájení.