O mně, mozaikách... a tak vůbec

Jmenuji se Marie Bezuchová, a žiji v Olšanech u Rousínova, kam jsem utekla z hektického Brna.

Odmala ráda tvořím, a přestože jsem vystudovala botaniku, poslední roky se zabývám hlavně nejrůznějšími podobami výtvarna. Příroda je ale mojí velkou inspirací, a velice ráda přetvářím i staré nepotřebné věci, nádobí, oblečení... Líbí se mi dělat "něco z ničeho", křižuju napříč výtvarnými a řemeslnými technikami a moc mě to baví :-)

Mou velkou láskou jsou mozaiky. Kdysi se ke mně dostala kniha s fotkami Gaudího tvorby - a já věděla, že tomu se chci věnovat. Začínala jsem velkými nástěnnými mozaikami z rozbitých obkladaček, které navrhuji a tvořím doteď. Před několika lety vznikl projekt “Mozaikujeme spolu”, který lidem nabízí možnost zapojit se do práce na své vlastní velké mozaice, a spojit tak dobrý pocit z tvoření s nějakou tou ušetřenou korunou. V roce 2014 jsem začala pořádat workshopy se zaměřením na menší výtvory - vázy, zrcadla, obrázky... a protože je o ně stále zájem, pořádám kurzy u sebe v Olšanech, v Brně (dílna Matilda) a občas i jinde v ČR či na Slovensku. Čím dál větší zájem je o víkendové kurzy velkých mozaiek, určené těm, kteří mají v plánu si sami doma něco vytvořit, a potřebují načerpat potřebné know-how.

Před několika lety mne okouzlilo barevné vitrážové sklo, a tak jsem začala experimentovat s mozaikami skleněnými, a je z toho další životní láska... Občas zabrousím i do Tiffany vitráží, i když ty pojímám tak trochu po svém... i proto název Tiffany punk :-) 

Než jsem se vrhla do mozaiky, hodně mě bavilo zkoumat možnosti keramické tvorby, ale teď už keramičím jen velmi omezeně a spíš účelově - občas vedu keramický  kroužek, a velice ráda keramické výtvory kombinuji s dalšími technikami (drátkování, tiffany vitráž, mozaika). Občas zabrousím do textilního tvoření, baví mne kombinovat nejrůznější techniky, hrát si, objevovat. Mám zkušenosti s výrobou svíček, malováním na hedvábí, kameny a ledasco jiného. Občas vytvářím grafické návrhy, např. trička pro Dům přírody Moravského krasu a propagační materiály pro firmu Čokobanka.

Tvořivé kurzy a dílny pro veřejnost, firmy a nejrůznější organizace lektoruji přes 15 let. Pracovala jsem jako vedoucí výtvarného oddělení v bývalém DDM Domeček v Brně, ve spolupráci s firmou Outdoor Solutions se od roku 2006 podílím na vedení kreativních programů v rámci firemních teambuildingů... ale ze všeho nejvíc mi vyhovuje, když lidi přijdou za mnou do Olšan, kde je pohoda a tvůrčí atmosféra, sedneme si na dvorek pod pergolu nebo ke krbu... Múzy létají a líbají, my tvoříme, povídáme... a je prostě dobře :-)

Záznam pořadu Dobré ráno na ČT2, kde jsem dělala... no co jiného než mozaiku ;-)