top of page

O mně, mozaikách... a tak vůbec

Jmenuju se Marie Bezuchová, a žiju v Olšanech u Rousínova, kam jsem utekla z hektického Brna.

Odmala ráda tvořím, a přestože jsem vystudovala botaniku, už docela dlouho moje práce zahrnuje hlavně nejrůznější podoby výtvarna.  Líbí se mi dělat "něco z ničeho", využívat věci nalezené a darované, dávat jim nový život. Křižuju napříč výtvarnými a řemeslnými technikami a moc mě to baví :-)

Mou velkou láskou jsou mozaiky. Kdysi pradávno se ke mně dostala knížka s fotkami Gaudího tvorby - a bylo jasné, že moje budoucnost je rozhodně bude obsahovat ;-) Začínala jsem velkými nástěnnými mozaikami z rozbitých obkladaček, které vymýšlím a tvořím doteď. Později vznikl projekt “Mozaikujeme spolu”, který lidem nabízí možnost zapojit se do práce na své vlastní velké mozaice, a spojit tak dobrý pocit z tvoření s nějakou tou ušetřenou korunou. V roce 2014 jsem začala pořádat mozaikové workshopy se zaměřením na menší výtvory - vázy, zrcadla, obrázky, a pak i dvou-  a vícedenní workshopy zaměřené na tvorbu velkých nástěnných mozaiek. Tam se kromě vlastního tvoření zabýváme i technickými detaily a vychytávkami, které se můžou hodit, pokud se do něčeho takového chcete pustit sami.

O něco později mne okouzlilo barevné vitrážové sklo, a tak jsem začala experimentovat s mozaikami skleněnými.. no a je z toho další životní láska. Občas zabrousím i do Tiffany vitráží, i když ty pojímám tak trochu po svém... i proto název Tiffany punk :-) 

Než jsem se vrhla do mozaiky, hodně mě bavilo zkoumat možnosti keramické tvorby, a před pár lety jsem se k tomu zase vrátila - vytvářím komponenty, které využívám v mozaikách, mandaly.. obecně keramiku spíš okrasnou, než užitkovou... ale občas vznikne i nějaká mísa či květináč. Občas zabrousím do textilního tvoření, baví mne kombinovat nejrůznější techniky, hrát si, objevovat. 

Kreativní kurzy a dílny vedu už přes 20 let, dřív všude možně, teď už víceméně vyjíždím jen do Brna... a úplně nejraději mám, když lidi přijedou za mnou do Olšan, kde je pohoda a tvůrčí atmosféra, sedneme si na dvorek pod pergolu nebo ke krbu... Múzy létají a líbají, my tvoříme, povídáme... a je prostě dobře :-)

Záznam pořadu Dobré ráno na ČT2, kde jsem dělala... no ano, mozaiku ;-)

bottom of page