O mně, mozaikách... a tak vůbec

Jmenuji se Marie Bezuchová, a se svými dvěma dětmi žiji v domečku v Olšanech, kam jsem utekla z hektického Brna.

Odmala ráda tvořím, a přestože jsem vystudovala botaniku, poslední roky se zabývám hlavně nejrůznějšími podobami výtvarna. Příroda je ale mojí velkou inspirací, z procházek si nosím zajímavé kamínky, kousky kůry,  naplavená dřívka...  a stejně ráda přetvářím i staré nepotřebné věci, porcelán, oblečení... Líbí se mi dělat "něco z ničeho", křižuju napříč výtvarnými a řemeslnými technikami a moc mě to baví :-)

Mou velkou láskou jsou mozaiky. Kdysi se ke mně dostala kniha o Gaudího tvorbě - a já věděla, že to musím vyzkoušet. Začínala jsem rovnou s velkými nástěnnými mozaikami z rozbitých obkladaček, které navrhuji a tvořím doteď. Díky kamarádce přišel nedávno projekt “Mozaikujeme spolu”, který lidem nabízí možnost zapojit se do práce na své vlastní mozaice, a spojit tak dobrý pocit z tvoření s nějakou tou ušetřenou korunou. V roce 2014 jsem začala pořádat workshopy se zaměřením na menší výtvory - vázy, zrcadla, obrázky... a protože je o ně stále zájem, pořádám kurzy v Brně (dílna Matilda) i jinde v ČR.

Před několika lety mne okouzlilo barevné vitrážové sklo, a tak jsem začala experimentovat i na tomto poli. Kurzy skleněné mozaiky v současnosti patří mezi nejoblíbenější, a občas zabrousím i do Tiffany vitráží, i když ty pojímám tak trochu po svém... i proto název Tiffany punk :-) 

Než jsem se vrhla do mozaiky, hodně mě bavilo zkoumat možnosti keramické tvorby, ale teď už keramičím jen velmi omezeně a spíš účelově - občas vedu keramický  kroužek, a velice ráda keramické výtvory kombinuji s dalšími technikami (drátkování, tiffany vitráž, mozaika). K mým koníčkům patří také textilní tvorba - ručně malovaná trička, plstěné dekorace, hračky. Mám zkušenosti s výrobou svíček, malováním na hedvábí, kameny a ledasco jiného. Poslední dobou také vytvářím grafické návrhy, např. trička pro Dům přírody Moravského krasu a propagační materiály pro firmu Čokobanka.

Tvořivé kurzy a dílny pro veřejnost, firmy a nejrůznější organizace lektoruji přes 15 let. Pracovala jsem jako vedoucí výtvarného oddělení v bývalém DDM Domeček v Brně, vedu kroužky pro děti i dospělé, momentálně mám rozpracovaných několik výukových programů pro školy s výtvarným zaměřením...  Ve spolupráci s firmou Outdoor Solutions se od roku 2006 podílím na vedení kreativních programů v rámci firemních teambuildingů. K dalším firmám a organizacím, s kterými spolupracuji, patří Zahrada řemesel, Unipark s.r.o, MŠ při Biskupském gymnáziu Brno, Pramínky, Mandalam, SVČ Maják Vyškov, Cesta integrity, OÚ Podbřežice, Cesta Rousínov, klub Zahrada, Štúdio Jakaí v Bratislavě aj.

Dělá mi radost sledovat, jak lidé na kurzech ožívají a mění se na chvíli v umělce - či hravé děti :-)

 

Tak někdy naviděnou při společné tvorbě

Marie

Záznam pořadu Dobré ráno na ČT2, kde jsem dělala... no co jiného než mozaiku ;-)