top of page

skládání a lepení mandal

- Připravte si keramické komponenty, a pokud jde o mandalu, ke které existuje fotka, tak i tu. Dál se může hodit tužka, a určitě lepidlo - vyberte dle druhu podkladu. Na téměř všech površích spolehlivě drží stavební lepidla typu Mamut, na hladkých plochách lze použít i silikon (pokud je průhledný, má tu výhodu, že nebude vidět, pokud se ho troška dostane i mezi dílky)... na klasickou zeď se dá i obkladačským cementovým lepidlem, ale může to při instalaci trochu klouzat. Obecně pro podklad platí stejná pravidla jako při lepení obkladaček: má být suchý, čistý, soudržný, nemastný; pokud chcete spárovat, tak taky pevný = nepružící. Kdyžtak se mne zeptejte, poradím.

 

- Mandalu si vyskládejte na vodorovném povrchu, a užijte si hraní s tím, kde který dílek bude... Většina mandal je záměrně tvořena komponenty s patinou a mírnými rozdíly v barvě glazury... jak jí to bude slušet nejvíc? (a vlastně ji vůbec lepit nemusíte, když si ji zas schováte do krabice, můžete si příště pohrát se skládáním znova... a to je ale super odpočinkový až terapeutický relax ;-))

- Pokud se už rozhodnete lepit, tak ... pro ty precizní: na finální povrch (zeď, skříň...) si tužkou vyznačte, kde bude střed mandaly, a pak růžici základních směru (tedy čtyři protínající se čáry u mandaly osmisměré - nejčastější; u sedmi a devítisměrých je toto marné, tam budete muset improvizovat... ;-))

- Pro nás ostatní: naneste trochu lepidla na středový dílek mandaly (tolik, aby při přimáčknutí lepidlo nevylezlo bokem ven), a nalepte na místo. Pokračujte s dalšími dílky - tvořte postupně jednotlivá "patra" směrem od středu ven (nejdřív kuličky/placičky - malé lístky - střední lístky - velké lístky) a průběžně upravujte jejich polohu tak, aby se vám výsledek líbil.

- Mandala může zůstat takto, nebo ji můžete po vytvrzení lepidla vyspárovat klasickou spárovací hmotou na obklady (postup je úplně stejný, jako u spárovaní obkladaček).

                                           

IMG_1881.jpg

Práci zdar! a pokud byste se chtěli pochlubit fotkami hotových nalepených mandal, budu moc ráda :-)

bottom of page